Wpis

wtorek, 23 października 2012

Endometrioza – leczenie farmakologiczne

Endometrioza jest chorobą, którą można leczyć na różne sposoby. Chociaż jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, to udaje się tego dokonywać w coraz wyższym procencie. Dlatego też, należy poznać metody leczenia farmakologicznego, które choć długotrwałe, może  dać znakomite efekty w postaci cofnięcia zmian i umożliwienie zajścia w ciąże w sposób zupełnie naturalny.


Podstawowym środkiem farmakologicznym jest dienogest. Jest to substancja pochodna progesteronu. Mimo, że jego działanie może hamować owulację, to nie należy utożsamiać go z środkami antykoncepcyjnymi.

Kolejnym popularnym lekiem stosowanym przy endometriozie jest danazol hamuje on syntezę i uwalnianie gonadotropin. Wpływa także na syntezę hormonów jajnika. W wyniku jego stosowania dochodzi do zaniku endometrium ale także do zahamowania owulacji i zaniku lub skrócenia krwawienia miesiączkowego.

Nierzadko stosuje się także progestageny. Należą one do grupy hormonów steroidowych. Wywołują one efekt przeciwproliferancyjny co sprawia, że komórki endometrium zanikają. Według badań, progestageny mogą być stosowane na równi z danazolem i dienogestem.

Oprócz wymienionych leków, można stosować także inhibitory aromatazy oraz selektywne modulatory receptorów progesteronu, analogi gonadoliberyny (aGnRH) i preparaty estrogenowo-progestagenowe.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
kobiecyblog
Czas publikacji:
wtorek, 23 października 2012 11:00

Polecane wpisy